Terezín

Terezín

Staré posádkové město Terezín, vzdálené 60 km od Prahy, dal postavit císař Josef II. na konci 18. století. Po roce 1914 zde byl uvězněn Gavrilo Princip, vrah rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. V průběhu druhé světové války bylo město přeměněno na ghetto (Theresienstadt) a Malá pevnost přebudována na nacistický koncentrační tábor.

Malá pevnost leží 2 km jižně od Terezína. V tomto zvláštním komplexu budov z červených cihel můžete vidět vězení v přibližně stejném stavu, v jakém je nacisté po odchodu v roce 1945 zanechali. Pevností prošlo zhruba 32 000 převážně válečných zajatců nebo politických vězňů. Ti, kteří přežili, byli odesláni do jiných koncentračních táborů. Nad vchodem do hlavního dvora visí cedule s cynickým motem ARBEIT MACHT FREI – Práce tě osvobodí. Na vzdálenějším konci pevnosti naproti hlavnímu vchodu se nachází zvláštní křídlo, které nacisté vybudovali, když začalo docházet místo.

Za druhé světové války sloužil Terezín jako vězení pro tisíce Židů, a pro nacisty představoval důmyslnou rekvizitu pro ohavný propagandistický trik. V roce 1942 se ve snaze utišit mezinárodní veřejné mínění rozhodli, že z města udělají „výstavní síň“, která světu ukáže jejich „mírumilovné“ záměry s židovským národem. Před inspekcí mezinárodního Červeného kříže na začátku roku 1944 provedli zkrášlovací kampaň. Natřeli domy, otevřeli obchody, rozložili v parku lavičky a uspořádali koncerty a sportovní utkání. Červený kříž tomuto propagandistickému tahu uvěřil. Když už však bylo jisté, že Německo válku prohraje, upustili nacisté od přetvařování a začali Židy rychle transportovat do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Takto zde bylo zavražděno celkem 87 000 Židů, dalších 35 000 zemřelo hlady či následkem nemoci. Děsivý příběh města je slovem i obrazem zdokumentován v Muzeu ghetta v centru Terezína.