Praha

Praha

Praha je magické město s bohatou, více než tisíciletou historií, impozantními kostely, staletými mosty, uličkami a budovami nejrůznějších stavebních stylů – románskými, gotickými, renesančními, barokními, klasicistními i secesními. Hlavní město České Republiky bývá často označováno jako Praha stověžatá a je všeobecně považované za jedno z nejkrásnějších světových měst.

Podstatnou část stávající slávy získala Praha ve 14. století za vlády Karla IV, českého a moravského krále a císaře Svaté říše římské. Ten zde založil univerzitu a položil základy Nového Města, čímž podnítil další rozvoj Prahy.

Páteř města tvoří řeka Vltava (známá také pod německým názvem Moldau), která jím prochází z jihu na sever s jediným prudkým obloukem směrem na východ. Původně Praha sestávala z pěti nezávislých měst, která dnes představují její hlavní historické čtvrti: Hradčany s Pražským hradem, Malá strana, Staré město, Nové město a Josefov. Tvář Prahy spoluutváří také čtrnáct velkých mostů klenoucích se přes Vltavu (plus jeden další nad Nuselským údolím). Nejstarší a nejcennější z nich je Karlův most, postavený v roce 1357 a pojmenovaný po svém zakladateli Karlu IV.

Následuje stručný seznam památek, které byste při návštěvě Prahy rozhodně neměli vynechat:

V roce 1992 bylo celé historické centrum Prahy zapsáno do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.