Poděbrady

Poděbrady

Poděbrady jsou staré malebné lázeňské město, položené v úrodné nížině kolem Labe 50 km od hlavního města Prahy. V kronikách byla osada Poděbrady poprvé zmíněna v roce 1224. Později zde byl postaven hrad, který střežil nedalekou obchodní cestu a brod. V 15. století král Jiří z Poděbrad udělil Poděbradům status města. V 17. století zde byly poblíž pramene léčivé železité minerální vody založeny malé lázně.

Moderní historie města a rozvoj lázní začíná v roce 1905, kdy byl objeven nový, silný pramen uhličité minerální vody s obsahem magnesia a kalcia. O dva roky později byl založen lázeňský park a postaven první lázeňský dům. Léčivá voda, okolní nížiny a malá nadmořská výška jsou důvodem značné obliby lázní mezi pacienty se srdečními poruchami. Úspěšný rozvoj lázeňství, krása a poklid zdejších velkolepých parků a zahrad a také aktivní kulturní, společenský a sportovní život z Poděbrad učinily oblíbené místo, kam se jezdí léčit a odpočívat velké množství lidí z celého světa.

Poděbradský zámek je jednou z nejdůležitějších historických památek východních Čech. Byl se jednalo o gotický hrad, postavený koncem 13. století. Jeho pozoruhodná minulost se váže k postavě krále Jiřího z Poděbrad. V polovině 16. století byly provedeny rozsáhlé úpravy, které hrad přeměnily v renesanční zámek. V 18. století následovaly úpravy v barokním stylu. Zámek je v současné době přístupný veřejnosti.