Mělník

Mělník

Mělník je staré královské věnné město známé výrobou vína Ludmila, pojmenovaného po kněžně, která zde žila v 9. století. Městský zámek, vzdálený jen několik ulic od hlavního náměstí, majestátně střeží soutok Labe se dvěma rameny Vltavy. Spolu s věží sv. Petra a Pavla tvoří působivou dominantu města, viditelnou z velké dálky. Z tohoto místa je úžasný výhled a pod ním slunná úbočí pokrytá vinicemi. Podle místních obyvatel patří dík za rozvoj vinařství v oblasti císaři Karlu IV., ačkoli i před ním měl už zdejší kraj v pěstování vinné révy 300letou tradici. Císař dokázal dobře odhadnout vhodné podmínky a přivedl sem vinaře z Budgundska, aby zde zasadili svou révu.

Na nádvoří zámku lze snadno rozeznat tři dominantní architektonické styly, které odrážejí úpravy zámku v průběhu let. Na severní straně jsou typické arkádové renesanční balkóny s ozdobnými sgrafity. V západním směru lze stále snadno rozeznat gotický trakt, a jižní křídlo je barokní, ačkoli je také zdobené arkádami. Uvnitř zámku v zadní části se nachází vinárna se skvělým výhledem na okolní řeky. Na opačné straně je muzeum věnované výrobě vína a lidovým řemeslům.

V blízkosti Mělníka se také nachází vyhledávaná oblast Kokořínsko s nádhernou krajinou, pískovcovými skalami a romantickým gotickým hradem ze 14. století.