Kutná Hora

Kutná Hora

Kutná Hora, zapsaná v seznamu UNESCO, je malebné středověké město s dlážděnými ulicemi a zachovalou gotickou a barokní výstavbou. Město za svou zářnou minulost vděčí stříbru, které zde bylo objeveno ve 12. století. Již koncem 13. století pocházela jedna třetina celkové evropské produkce stříbra z Kutné Hory. Pražský groš, ve své době jedna z nejsilnějších měn Evropy, se začal razit právě zde. Díky svému bohatství se Kutná Hora stala druhým nejdůležitějším městem Českého království a na ekonomické, politické a kulturní úrovni soupeřila s Prahou.

Nejpůsobivější památka Kutné Hory, katedrála sv. Barbory (svatá Barbora je patronkou horníků), je od hlavního náměstí vzdálená jen 10 minut chůze. Katedrála se síťovou klenbou představuje skutečné mistrovské dílo a vrchol gotické architektury v Českých zemích. K dalším významným památkám patří Hrádek, původně součást městského opevnění, v němž je nyní umístěno mincířské a hornické muzeum a také středověký těžební tunel, dále stará mincovna Vlámský dvůr a kostel sv. Jakuba z počátku 15. století, původně gotický, v průběhu 17. a 18. století téměř celý přestavěný v barokním stylu.

Na místě původního kláštera Sedlec je možné navštívit hřbitovní kapli Všech svatých, vyzdobenou kosterními pozůstatky přibližně 40 000 lidí.