Karlštejn

Karlštejn

Tento jedinečný hrad, stojící uprostřed hustých lesů, založil český král a římský císař Karel IV. v roce 1348, aby zde uložil poklady a korunovační klenoty spolu s nejcennějšími relikviemi Svaté říše římské. Stavba hradu skončila v roce 1365 vysvěcením kaple sv. Kříže. Na konci 19. století hrad přestavěl architekt Josef Mocker, který se pokusil obnovit jeho gotický vzhled.

Jednotlivé části hradu jsou umístěné v různých výškových úrovních, které odpovídají jejich významnosti. Nejcennější částí hradu je Velká věž s vlastním opevněním a kaplí sv. Kříže. Stěny a strop kaple jsou pokryty pozlacenými ornamenty ze 14. století, do nichž jsou zasazeny polodrahokamy a skleněné úlomky, vytvářející iluzi hvězdné oblohy. Společně se 127 panelovými obrazy, vytvořenými převážně dvorním malířem císaře Karla IV. Mistrem Teodorikem, kaple představuje unikátní, jeden z nejlépe zachovaných gotických interiérů na celém světě. Přístup do kaple sv. Kříže je však přísně střežen a dovnitř se ročně dostane pouze několik procent z celkového počtu všech návštěvníků hradu.

Hrad svou monumentálností a velkolepostí zapůsobí na každého. Stejná atmosféra vládne i ve vnitřních prostorách, zařízených v maximální možné míře podle předpokládaného středověkého vzoru. Navštívit můžete například Sál předků s portréty českých králů, Hodovní síň, královskou ložnici nebo kapli sv. Kateřiny v Mariánské věži.