Hluboká

Hluboká

Město Hluboká nad Vltavou je proslulé svým překrásným, pohádkovým zámkem. Původně gotická obranná stavba z poloviny 13. století byla v 19. století přestavěna na neobyčejně působivé obytné sídlo rodiny Schwarzenberků podle vzoru anglického hradu Windsor poblíž Londýna. Dnes tento romantický zámek stojí uprostřed rozlehlého anglického parku a v noci je ze všech stran osvětlený. Jeho nádherné a přepychové interiéry s jedinečnými dřevořezbami a cennými sbírkami (například dřevěný renesanční strop ve velké jídelně, který rodina Schwarzenberků nechala sundat na hradě v Českém Krumlově a převézt na Hlubokou) jsou přístupné veřejnosti. Na malebnosti zámku se podílejí také arkýře, sloupoví, výklenky, cimbuří, ochozy, chrliče a další typické prvky gotického slohu.

Hradní komplex zahrnuje prosklenou zimní zahradu, okázalou zbrojnici, kapli a starou jízdárnu, v níž sídlí Galerie Mikoláše Alše s obrazy jihočeských malířů od středověku po současnost, včetně známé sbírky gotických Madon. V galerii se také často pořádají tradiční koncerty vážné hudby.

K dalším místům, které v Hluboké nad Vltavou stojí za to navštívit, patří lovecká chata Ohrada s muzeem lovectví a malou zoo, nebo jezdecké středisko Vondrov s novou jízdárnou, které poskytuje komplexní služby spojené s jízdou na koních.

Dostupná je zde celá řada sportovních aktivit – tenis, baseball, fotbal, golf, minigolf, paintball, plavání a další. Můžete se také zúčastnit vyhlídkové plavby lodí nebo letu letadlem, které startuje z letiště v nedalekém Hosíně.